Zobacz również

Chirurgiczne leczenie otyłości

Chirurgiczne leczenie otyłości

Chirurgiczne leczenie otyłości to w wielu przypadkach jedyne rozwiązanie, które może pomóc osobom chorym na otyłość olbrzymią. Obecnie są to nowoczesne zabiegi bariatryczne, wykonywane laparoskopowo, które wykazują się dużą skutecznością.

Jakie są wskazania do zabiegu?
Chirurgiczne leczenie otyłości wykonywane jest w sytuacjach, gdy inne metody leczenia nie wykazały skuteczności. Pacjent musi zostać zakwalifikowany przez lekarza, na podstawie określonych kryteriów. Jednym ze wstępnych jest wskaźnik BMI powyżej 40. Operację przeprowadza się także u osób, które z powodu otyłości cierpią na zespół metaboliczny, czyli cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, czy choroby stawów spowodowane przeciążeniem.

Na czym polega zabieg?
Rolą zabiegu jest zmiana funkcjonowania przewodu pokarmowego. W tym celu przeprowadza się operacje żołądka, która pozwala zmniejszyć jego rozmiar. Zabieg bariatryczny powoduje również spadek produkcji greliny - hormonu, który wywołuje uczucie głodu. Zamiast tego zwiększona zostaje produkcja tych hormonów, które wysyłają do mózgu sygnał, że posiłek był wystarczająco syty. Dzięki operacji można więc stracić nadmiar kilogramów, a przy tym poprawić poziom glukozy, unormować ciśnienie i poprawić funkcjonowanie organizmu. Tym samym zmniejsza się ryzyko zachorowań na wiele poważnych schorzeń, między innymi nowotworów, a także ryzyko śmierci, które jest bardzo wysokie przy otyłości.

Gdzie leczyć otyłość?
Jedynym ośrodkiem w Rzeszowie, który wykonuje zabiegi bariatryczne jest Podkarpackie Centrum Leczenia Otyłości działające w Szpitalu Specjalistycznym PRO-FAMILIA. Stosowane są tutaj dwie metody:
- laparoskopowa operacja wyłączenia żołądkowego na pętli Roux,
- laparoskopowa rękawowa resekcja żołądka.
W szpitalu odbywają się również bezpłatne spotkania edukacyjne, w których mogą wziąć udział wszystkie osoby, które chcą dowiedzieć się więcej informacji na temat tego jak wygląda przygotowanie do operacji oraz jak funkcjonuje się po niej.

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (2 opinie)
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (1 opinia)