Zobacz również

Co jeść, a czego unikać przy żylakach?

Co jeść, a czego unikać przy żylakach?

Żylaki, pajączki na nogach i zaczerwienienia? Zmagasz się z tymi problemami, a może chcesz ich uniknąć? W takim przypadku warto zacząć od zmiany diety, ponieważ niezdrowe nawyki żywieniowe, otyłość lub nadwaga przyczyniają się do rozszerzania naczyń krwionośnych, co będzie doprowadzać do zastojów krwi w żyłach. Dieta zapobiegająca powstawaniu pajączków i żylaków powinna być przede wszystkim niskokaloryczna — składać się z odpowiedniej ilości witamin, składników mineralnych oraz błonnika. Warto również zrezygnować ze spożywania tłuszczy trans oraz z nadmiernego spożywania soli. Do pojawienia się żylaków przyczynia się przede wszystkim otyłość brzuszna, dlatego ważne jest zrzucenie zbędnych kilogramów oraz przyjmowanie zbilansowanej diety.

Co warto przyjmować w diecie?
· produkty bogate w błonnik, który reguluje perystaltykę jelit, co pozwala obniżyć ciśnienie w naczyniach krwionośnych. Stosując dietę bogatą w błonnik mamy gwarancję, że unikniemy występowania przewlekłych zaparć, które mogą doprowadzić do powstania pajączków na skutek osłabienia ścian żył. Zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej prowadzi do problemów z przepływem krwi wzdłuż nóg — dzieje się tak w przypadku silnego parcia.
· warzywa i owoce z wysoką zawartością witaminy C, który jest odpowiedzialna za proces krzepnięcia krwi. Co więcej, witamina C wspomaga prawidłową produkcję kolagenu, który zmniejszy kruchość naczyń i zapewni ich prawidłowe funkcjonowanie.
· do diety przeciwżylakowej warto wprowadzić flawonoidy oraz polifenole, które mają właściwości przeciwutleniające i są ważnym składnikiem chroniącym układ krążenia i serce przed wszelakimi chorobami.
· witaminę E, którą znajdziemy m.in. w orzechach laskowych, olejach roślinnych, awokado czy oliwie z oliwek. Witamina E często nazywana jest witaminą młodości, ponieważ jest silnym przeciwutleniaczem, który pomoże zapobiegnąć procesom starzenia się komórek i powstawaniu miażdżycy.

Czego należy unikać?
· soli, która podnosi ciśnienie i może przyczynić się do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Co więcej, nadmierna ilość soli w organizmie, może powodować demencję na skutek zmniejszenia spoczynkowego przepływu krwi do mózgu.
· tłuszczy trans, które uważane są za jeden z najbardziej niekorzystnych składników naszej diety. Trans tłuszcze mają działanie miażdżycogenne — przyczyniają się do podniesienia poziomu szkodliwego cholesterolu i obniżają stężenie dobrego cholesterolu. Warto unikać gotowych ciast, zup w proszku, chipsów oraz produktów typu fast food.

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna: