Zobacz również

Dieta na zdrowe włosy

Dieta na zdrowe włosy

Wiele osób boryka się z problemem wypadania włosów. Zwłaszcza pojawia się on na wiosnę oraz jesień. U niektórych włosy są również matowe, łamią się, rozdwajają i nie wyglądają dobrze. Wówczas pora przyjrzeć się naszej diecie, ponieważ od niej również zależy stan i kondycja naszych włosów. Jakie składniki odżywcze są dla nich najlepsze i powinniśmy zwiększyć ich ilość w diecie?

Produkty na włosy

Kiedy Twoje włosy zaczynają wypadać, stają się łamliwe i tracą blask, to na pewno dzieje się z nimi coś złego. Często problemem jest nieodpowiednia dieta. Może ona pomóc również w innych przypadkach, kiedy po prostu włosy po lecie lub codziennych zabiegach również są osłabione i wymagają wsparcia. Jakie produkty jeść, by włosy dostały wszystko, co potrzebne do zdrowego wzrostu i pięknego wyglądu? W naszej diecie musi się znaleźć koniecznie duża ilość witaminy A, E oraz selenu, które świetnie wpływają na włosy. Witamina A pomaga odbudować komórki włosów oraz keratynę. Witamina E odżywia włosy oraz chroni je przed uszkodzeniami. Selen natomiast chroni skórę głowy przed procesami starzenia. Kiedy tych składników brakuje w organizmie włosy są bardziej podatne na wysuszanie, łamanie i rozdwajają się na końcach. Aby mieć piękne włosy warto jeść dużo marchewki, w której znajduje się witamina A oraz C, rośliny strączkowe, które uzupełnią niedobory biotyny, a także orzechy, w których znajduje się cynk i kwasy omega 3. Na włosy dobrze działa również białko z mięsa kurczaka, ryb, nabiale oraz jajkach. Zalecane jest także spożywanie dużej ilości produktów, które zawierają antyoksydanty, hamujące procesy starzenia np.: truskawki, pomidory, słodkie ziemniaki, szpinak, winogrona, śliwki, arbuzy mango itd.

Co nie sprzyja włosom?

Zdrowiu włosów nie sprzyja stres, picie dużych ilości mocnej kawy i herbaty, częste spożywanie alkoholu, nasyconych tłuszczy zwierzęcych, nadmiar cukru w diecie, duża ilość szczawiu, botwiny, szpinaku i rabarbaru. Kiedy mamy problem z włosami trzeba także sprawdzić, czy nie mamy niedoborów żelaza. Wypadanie włosów w dużych ilościach może być także objawem anemii. Jeśli więc pojawią się z nimi poważne problemy, najlepiej najpierw udać się na badania, które wykluczą ewentualne problemy ze zdrowiem. Dopiero potem warto przyjrzeć się swojej diecie i ją wzbogacić o podane składniki. Zalecana jest także suplementacja witaminą A, E, cynkiem i selenem. W aptekach dostępne są różne preparaty na włosy np.: ze skrzypem polnym albo pokrzywą. Zioła również wpływają na ich dobrą kondycję. Poza tym można zastosować płukanki i specjalne maski, które włosy odżywią od zewnątrz i skutecznie je nawilżą. Polecane jest olejowanie włosów np.: olejem kokosowym, który ma wiele dobroczynnych właściwości.

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (4 opinie)