Zobacz również

Jak wygląda kaszel u niemowląt?

Jak wygląda kaszel u niemowląt?

Kaszel u małego dziecka oraz niemowlęcia chyba dla każdego rodzica, a w szczególności niedoświadczonego, jest powodem do niepokoju. Kluczowe w przypadku kaszlu jest rozpoznanie jego rodzaju, a więc czy jest to kaszel suchy, czy kaszel mokry? Ustalenie tego aspektu pozwoli postawić odpowiednią diagnozę i ulżyć dziecku. Oczywiście kaszlu nie wolno bagatelizować, szczególnie gdy utrzymuje się przez kilka tygodni. Jak postępować jeżeli zauważymy u niemowlęcia kaszel?

Rodzaj kaszlu - jak go rozpoznać?
W przypadku maluchów rodzice często mają trudności w rozpoznaniu rodzaju kaszlu, który męczy dziecko. Zwłaszcza ten problem występuje u rodziców, jeżeli jest to ich pierwsze dziecko i pierwszy raz ma infekcję górnych dróg oddechowych. Najczęściej kaszel u niemowlęcia będzie brzmiał jak mokry z rana, natomiast wieczorem u dziecka mogą pojawiać się cechy kaszlu suchego, podczas którego dziecko nie jest w stanie odkrztusić wydzieliny, co przeradza się w kaszel o charakterze napadowym. 

Suchy kaszel u niemowlęcia
Zazwyczaj kaszel suchy jest pierwszym objawem rozwijającej się infekcji wirusowej górnych lub dolnych dróg oddechowych. Suchy kaszel nie omija również najmłodszych, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Jak rozpoznać kaszel suchy u dziecka? Przede wszystkim dziecko będzie płaczliwe, ponieważ będzie odczuwało ból i drapanie w gardle. Co więcej, dziecko będzie próbowało nieustannie coś odkrztusić, ale w drogach oddechowych nie będzie nadmiaru wydzieliny. Warto pamiętać, że suchy kaszel ma charakter napadowy i jest to długie i wyczerpujące kasłanie. Napady kaszlu suchego nie tylko występują o różnych porach w dzień, ale również w nocy, co może doprowadzić do wybudzania się dziecka ze snu i jego płaczu. U maluchów od szóstego miesiąca życia można stosować syrop, który będzie łagodził kaszel i podrażnienie gardła.

Suchy kaszel a przeziębienie
Suchy kaszel zazwyczaj jest oznaką przeziębienia, szczególnie jeżeli towarzyszą mu inne symptomy, np. zatkany nos lub katar, co przyczyni się do problemów z oddychaniem u malucha. W przypadku niemowlęcia można zauważyć, że będzie są on niecierpliwić podczas posiłku, ponieważ nie jest w stanie jednocześnie ssać oraz oddychać. Gdy dziecko płacze i szeroko otwiera buzię, warto sprawdzić, czy nie ma zaczerwienionego i podrażnionego gardła. Symptomem wskazującym na przeziębienie będzie również stan podgorączkowy, który trzeba kontrolować co kilka godzin. 

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna: