Zobacz również

Jak zdrowo odżywiać się w ciąży?

Jak zdrowo odżywiać się w ciąży?

Ciąża jest szczególnym czasem, kiedy dbamy o swój organizm, by zapewnić zdrowy rozwój dziecka. Przyszła mama powinna uważać zwłaszcza na dietę, by była ona zbilansowana i pełna wszystkich składników odżywczych. Co warto jeść, by dziecko było zdrowe, a kobieta czuła się dobrze? Wiele wskazówek znajduje się w książkach, czasopismach i wypowiedziach ekspertów, ale które z nich są tak naprawdę właściwe?

Dieta w ciąży

Wiele kobiet w ciąży pozwala sobie na wszystko, bo ma zachcianki. Niestety wpływa to na ich kiepskie samopoczucie podczas ciąży, jak i po porodzie, kiedy trzeba się zmierzyć z dodatkowymi kilogramami. Z kolei inna grupa kobiet jest na wiecznej diecie, aby właśnie nie przytyć i cieszyć się doskonałą sylwetką po porodzie. Jest to jednak mało możliwe i nie warto się przegładzać, bo możemy zrobić krzywdę dziecku i sobie. Jak więc znaleźć w tym wszystkim złoty środek? Najlepiej po prostu postawić na zbilansowaną, zdrową dietę, w której znajdą się wszystkie składniki odżywcze, niezbędne do rozwoju dziecka witaminy oraz minerały. Podczas ciąży należy jeść tyle samo co w normalnym stanie. Najlepiej 4-5 małych posiłków dziennie. Zapotrzebowanie na kalorie wzrasta nieznacznie i nie jest zbyt duże. Przyszła mama potrzebuje dużo pełnowartościowych składników. Powinna jeść więc przede wszystkim produkty zbożowe, mięso, ryby morskie, mleko i nabiał, tłuszcze w postaci olejów roślinnych i masła, dużo owoców i warzyw. Jeśli chodzi o napoje to najlepsza będzie woda, świeżo wyciskane soki owocowe, herbatki owocowe. Kiedy masz ochotę na podjadanie, sięgnij po pestki słonecznika czy dyni. Ochotę na słodycze skutecznie stłumią owoce. Możesz wykonywać dla siebie smaczne desery takie jak tarte jabłka z rodzynkami i orzechami, ryż z truskawkami, kaszka manna.

Co nie jest zalecane w ciąży?

Zacznij czytać etykiety żywności. Unikaj tej z konserwantami, barwnikami, dużą ilością cukru. Nie zaleca się także sięgania po surowe mięso, ryby czy jajka. Nie kupuj zupek w proszku, deserów, półproduktów np.: gotowych panierek. Ogranicz kofeinę oraz produkty, które ją zawierają. Raz na jakiś czas możesz tylko wypić kawę rozpuszczalną. Poza tym staraj się nie jeść żywności w puszkach i słoikach, bo często znajdują się w nich szkodliwe substancje. Zapytaj też lekarza zanim sięgniesz po konkretne zioła, wytłumaczy Ci, które nie zaszkodzą dziecku. I na koniec nie jedz produktów sztucznie słodzonych, nie pij słodzonych napojów. Jeśli masz ochotę na sok, przygotuj go w domu. Tak z resztą jest z większością dań i przekąsek - lepiej samemu je skomponować w domu niż sięgać te ze sklepu.

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna: