Kiedy warto skorzystać z porady psychodietetyka?

Kiedy warto skorzystać z porady psychodietetyka?

Samodzielne próby zrzucenia wagi często przynoszą zawód i rozczarowanie. Mimo szczerych chęci często nie jesteśmy w stanie dopasować do swoich potrzeb odpowiedniej diety, szybko tracimy motywację, a jeśli nawet uda nam się wytrwać przez kilka tygodniu w postanowieniu, często po schudnięciu znów przybieramy na wadze.

Odchudzanie pod opieką specjalisty zawsze jest lepszym rozwiązaniem, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy dietetyka. Ważne jest jednak, aby znaleźć odpowiednią osobę, która będzie potrafiła uporać się z naszym problemem. Jeśli potrzebujemy diety, która wspomoże leczenie chorób tarczycy, serca lub problemów układu pokarmowego, powinniśmy skorzystać z pomocy dietetyka klinicznego. Jeśli chcemy zrzucić zbędne kilogramy, ale nie potrafimy się za to zabrać, cierpimy na niskie poczucie samoakceptacji z powodu wagi lub sięgamy po jedzenie jako sposób na odreagowanie negatywnych emocji - powinniśmy z kolei udać się do psychodietetyka. 

Czym różni się psychodietetk od dietetyka?
Psychodietetyka jest stosunkowo młodą dziedziną, która łączy w sobie dwie specjalności - dietetykę i psychologię. Psychodietetyk zajrzy nam więc nie tylko do talerza mówiąc co mamy jeść, a czego nie, ale również do głowy uwzględniając przyczynę z której biorą się nasze problemy żywieniowe. Problemy z wagą często mają podłoże psychiczne. Zajadamy stres, nie możemy powstrzymać się od wieczornego podjadania lub podejmujemy się kolejnych diet, a mimo to nie jesteśmy w stanie utrzymać prawidłowej wagi. Jeśli chcemy popracować nad zmianą nawyków żywieniowych musimy w pierwszej kolejności uporządkować swoje myślenie. Psychodietetyk oprócz kontroli stanu zdrowia pacjenta i zleceniu badań szuka powodu, przez który dana osoba ma problem z obecną wagą. Uczy również pacjenta samokontroli i wytrwałości w dążeniu do prawidłowej masy ciała

Komu pomaga psychodietetyk?
Jak twierdzi psychodietetyk z Kliniki Medycyny Estetycznej Dr Parda w Piasecznie koło Warszawy, terapia nie jest zarezerwowana wyłącznie dla osób z nadwagą lub zaburzeniami odżywiania. Z pomocy może skorzystać każdy, kto ma problem ze zrzuceniem nadprogramowych kilogramów, osoby, które chciałyby się zdrowo odżywiać oraz te, które mimo prawidłowej wagi nie potrafią zaakceptować swojej sylwetki. Jeśli czujemy, że utraciliśmy kontrole nad jedzeniem, w sytuacjach stresowych często sięgamy po słodycze, które pomagają w odzyskaniu dobrego humoru lub nie potrafimy opanować się przed zjedzeniem kolejnej porcji mimo uczucia pełności - psychodietetyk jest osobą, która pomoże nam nad tym zapanować. Decydując się na terapię nie otrzymamy jadłospisu na dwutygodniową głodówkę, która pozwoli zrzucić kilka kilogramów przed urlopem. Psychodietetyk pomoże w wypracowaniu długotrwałego, świadomego sposobu odżywiania, który przywróci nam pewność siebie, dobre samopoczucie i nauczy panować nad złymi nawykami.

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (5 opinii)
Ocena: 5/5 (1 opinia)
Ocena: 5/5 (3 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)

Niemal wszystkie problemy chorobowe wymagają zmia...
Samodzielne próby zrzucenia wagi często pr...
W ostatnich latach korekta ust przy pomocy kwasu h...
Rozpoczęcie nauki jazdy konnej wiążę się z po...
Jeśli chciałbyś się odchudzać, ale nie wiesz ...
Poradnia dietetyczna oferuje możliwość skorzyst...