Zobacz również

Otyłość — metody leczenia

Otyłość — metody leczenia

Otyłość to przewlekła choroba cywilizacyjna, która powstaje z wielu różnych przyczyn i nie ustąpi samoistnie. Cudownego środka na otyłość nie ma — jest to leczenie trudne oraz długie i wymaga zastosowania różnorodnych metod, które będą dopasowane do indywidualnego pacjenta. Otyłość to jedna z najgroźniejszych chorób, która zaczyna się od nadwagi.

Nadwaga jest stanem, w którym dostarczamy organizmowi znacznie więcej pożywienia, niż wykorzystujemy energii, w tym do podstawowej przemiany materii, aktywności fizycznej oraz wytwarzania ciepła. Organizm, aby nie zmarnować owej energii, magazynuje ją w postaci tkanki tłuszczowej. Jednak jeżeli gorsze czasy nie nadchodzą, czyli kiedy nie ma pożywienia, zapasy tkanki tłuszczowej jeszcze bardziej się rozrastają.
W dzisiejszych czasach choroba otyłości osiągnęła na całym świecie rozmiary pandemii — otyłość może prowadzić do niepełnosprawności ruchowej oraz uzależnienia od pomocy innych osób, często jest również przyczyną śmierci.
Samodzielne próby zwalczania otyłości często mogą skończyć się niepowodzeniem, ponieważ potrzeba ogromnego samozaparcia do zastosowania diety oraz regularnych ćwiczeń.
Dietetycy ze szpitala specjalistycznego PRO-FAMILIA zajmują się terapią związaną z leczeniem nadwagi oraz otyłości, a także pomoc w niedowadze. W szpitalu przeprowadzane są także warsztaty żywieniowe dla rodziców oraz dzieci, jak i pracowników placówek żywienia zamkniętego. Do otyłości może doprowadzić nieprawidłowe odżywanie, a także rodzinne zwyczaje przyrządzania oraz spożywania posiłków, a także nieprawidłowe zakupy żywności i niska aktywność ruchowa czy stres.
Walka z otyłością trwa przez całe życie — konieczna jest zmiana nawyków żywieniowych  połączona ze zwiększeniem aktywności fizycznej, jest to tzw. leczenie zachowawcze.
Aby znacznie zredukować masę ciała, należy spożywać mniej kalorii, niż potrzebuje nasz organizm — oczywiście te ilości są odmienne w zależności od pacjenta (ważny jest tu wiek, sprawność fizyczna, rodzaj wykonywanej pracy, a nawet schorzenia).
Często zalecane jest leczenie farmakologiczne, tj. leki na receptę, które wspierają redukcję masy ciała. Niektóre osoby muszą natomiast przygotować się do zabiegów chirurgicznego leczenia otyłości, jednakże przed przystąpieniem do zabiegu należy zredukować masę ciała do wyznaczonego przez lekarza poziomu.

Komentarze (1)
Tobiasz

24.09.2020

Metody leczenia dla osoby otyłej powinien dobrać odpowiedni dietetyk. Polecam dietetyka w placówce Rehavitae.

Adres IP: ***.**.***.221

Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (6 opinii)
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (4 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)
Ocena: 5/5 (2 opinie)