Zobacz również

USG żył, co daje to badanie?

USG żył, co daje to badanie?

Badanie USG żył przeprowadza się za pomocą ultrasonografu, z zastosowaniem tzw. efektu Dopplera. Pozwala ono na dokładne sprawdzenie stanu żył i wykonuje się je przede wszystkim u osób z chorobami zatorowymi i zmianami żylakowymi. Dzięki temu można wykrywać choroby nawet we wczesnym stadium, zapobiegając groźnym powikłaniom w postaci owrzodzeń, zakrzepicy czy zatorowości płucnej.

USG żył - na czym polega badanie?
USG Doppler jest bezinwazyjnym, bezpiecznym badaniem, które polega na obserwacji przepływu krwi w naczyniach. Wykorzystuje się do tego aparat ultrasonograficzny i dodatkowo efekt Dopplera. Dzięki niemu ultradźwięki przenikają przez ciało i odbijają się od przepływającej w żyłach krwi. Aparatura rejestruje częstotliwość fal dźwiękowych, zapisując je w postaci obrazu na monitorze. Lekarz, który przeprowadza badanie USG może obserwować w których miejscach krew płynie wolniej, czy nie jest blokowania i czy się nie cofa. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

W jakich sytuacjach wykonuje się badanie?
Wskazaniem do badania USG żył jest przede wszystkim podejrzenie choroby zakrzepowej żył. Badanie pozwala wykrywać zatory, żylaki i inne schorzenia w obrębie tych naczyń. Metoda ta ma duże znaczenie przede wszystkim w diagnozowaniu nieprawidłowości w układzie krążenia kończyn dolnych. Dzięki możliwości dokładnego śledzenia przepływu krwi można wykrywać niebezpieczne dla zdrowia zmiany, jeszcze zanim staną się widoczne gołym okiem.

Co daje badanie USG żył?
Badanie USG Dopplera jest bardzo bezpieczną metodą diagnozowania, którą można zastosować u każdej osoby, niezależnie od wieku. Można przeprowadzać je również u kobiet w ciąży. Badanie pozwala ocenić wydolność żylną i wykrywać patologie w poszczególnych naczyniach. Na tej podstawie można postawić trafną diagnozę, dzięki której lekarz będzie mógł wdrożyć odpowiednie leczenie lub skierować pacjenta na zabieg.

Komentarze (2)
Anna

24.09.2020

Pan dr Paluch jest świetnym lekarzem specjalizującym się w tej dziedzinie.

Adres IP: ***.**.***.221

Kamila

24.09.2020

Polecam USG żył w Doppler Instytut. Profesjonalny sprzęt i obsługa pacjenta.

Adres IP: ***.**.***.221

Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również