Zobacz również

Wskaźnik BMI — co to takiego?

Wskaźnik BMI — co to takiego?

BMI, czyli Body Mass Index to wskaźnik masy ciała, dzięki któremu można określić czy dana osoba ma nadwagę lub jest otyła — wyższe wartości BMI wiążą się zazwyczaj ze zwiększonym ryzykiem zarówno dla zdrowia, jak i dla życia. Dzięki wskaźnikowi BMI można w szybki sposób poznać stan tkanki tłuszczowej, co pozwoli nam na sprawdzenie, czy stosowana dieta oraz wprowadzone nawyki żywieniowe są dla nas odpowiednie.

BMI to nieskomplikowany wzór, dzięki któremu możemy określić zawartość tkanki tłuszczowej w naszym organizmie — wystarczy, że znamy dwa wymiary: masę ciała podaną w kg oraz wzrost podany w metrach. Wskaźnikiem BMI nie wolno obliczać wagi dzieci oraz młodzieży, ponieważ dla nich przystosowane specjalne siatki centylowe.

W celu obliczenia BMI należny podzielić masę ciała przez wzrost podany w centymetrach — ważnym czynnikiem jest również uwzględnienie płci, ponieważ z przyczyn o charakterze biologicznym prawidłowa zawartość tłuszczu u kobiet jest nieco wyższa niż w przypadku mężczyzn. Warto wiedzieć, że to nie masa ciała zwiększa ryzyko powstawania groźnych chorób, lecz zawartość tkanki tłuszczowej — oczywiście ważną rolę odgrywa także, w jakich miejscach jest najwięcej tłuszczu. Najbardziej niebezpieczny jest w okolicy narządów wewnętrznych. Określenie położenia tłuszczu określa się natomiast innym wskaźnikiem, tj. WHR, którego obliczenie można pozostawić dietetykowi.

Wskaźnik BMI zawiera jedną klasyfikację, która odgórnie przeznaczona jest dla dorosłych. Niedowaga rozpoczyna się od wartości mniejszej niż 18.5, wychudzenie poniżej 17, natomiast wygłodzenie poniżej 16. Wartość prawidłowa waha się w granicach od 18.5 do 24.9, nadwaga zaczyna się przy wskaźniku 25, a przeradza w otyłość powyżej 30. Otyłość I stopnia występuje do 34.9, otyłość II stopnia do 39.9, natomiast otyłość III stopnia powyżej 40. Należy mieć w świadomości fakt, że im starsi jesteśmy, tym maleje nasza masa mięśniowa oraz masa kostna, a rośnie ilość tkanki tłuszczowej, dlatego wyniki u osób starszych powinny być interpretowane przez dietetyka.

Komentarze (2)
Dominika

24.09.2020

Jeśli nasze BMI nie jest w normie, powinniśmy się udać do dietetyka, który posłuży nam pomocą. Polecam dietetyka w klinice Rehavitae.

Adres IP: ***.**.***.221

Natalia

24.09.2020

Bardo pożyteczna wiedza.

Adres IP: ***.**.***.221

Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również