Zobacz również

Jak skutecznie się odchudzać?

Jak skutecznie się odchudzać?

Jeśli chciałbyś się odchudzać, ale nie wiesz jak się do tego zabrać - koniecznie czytaj dalej. Z artykułu dowiesz się, jakie są dobre zasady odchudzania, 4 filary oraz mity, jakie krążą wokół tego zagadnienia. Istnieje kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli Ci cieszyć się lepszym zdrowiem i zgrabniejszą sylwetką. Pierwsza z nich mówi, że odchudzanie to długotrwały proces, a historie mówiące o skutecznym zrzuceniu 30 kg w dwa tygodnie należy włożyć między bajki. Szybkie i gwałtowne odchudzanie jest niezdrowe i może przynieść więcej szkód niż pożytku. Aby było zdrowo i skutecznie trzeba zmienić cały sposób żywienia i proces ten zaplanować na długie miesiące.

Ile porcji w ciągu dnia?
Najlepiej trzymać się zasady pięciu małych posiłków. Gdy jemy częściej to zapobiegamy większym spadkom poziomu cukru we krwi, który skutkuje wywołaniem uczucia głodu. Dobrze jest też przygotowywać posiłki z wyprzedzeniem, można wtedy zaplanować w miarę stałe godziny jedzenia - łatwiej też kontrolować co się spożyło w ciągu całego dnia. Ważną zasadą jest również picie dużej ilości niesłodzonych płynów (co najmniej 2 litry), najlepiej wody niegazowanej. Tłuszcz rozkładany jest właśnie przy udziale wody, stąd tak ważne jest jej picie podczas odchudzania. Trzeba zrezygnować z wszelkiego rodzaju napojów słodzonych, ponieważ substancje słodzące sprawiają, że w organizmie pojawia się insulina, spada poziom cukru we krwi i pojawia się uczucie głodu. Należy też pamiętać o wysiłku fizycznym, który wspomoże odchudzanie. Jeśli masz opory przed zapisaniem się na siłownię to równie dobrze możesz zacząć od codziennych spacerów. Dobrym pomysłem jest chodzenie do pracy piechotą, chociaż jakąś część trasy.

Pomoc specjalistów 
Jeśli z jakichś względów trudno Ci jest odchudzać się samodzielnie to zawsze warto skorzystać z pomocy fachowców. Trwały fundament dla zdrowego życia bez efektu jojo może dać wyłącznie kompleksowe podejście do problemu otyłości. Powinno opierać się na 4 filarach takich, jak: odpowiednia diagnostyka, indywidualnie opracowana dieta, wsparcie psychologiczne i regularna aktywność fizyczna wdrożona pod okiem profesjonalnych instruktorów sportu. Z takim kompleksowym podejściem do problemu spotkamy się m.in. w programie odchudzania w Pro-Familii w Rzeszowie, który oferuje program odchudzania zarówno dla osób dorosłych, jak i dla dzieci. Zespół specjalistów, w którego skład wchodzą dietetycy, psycholodzy i fizjoterapeuci, w miłej atmosferze skutecznie leczy pacjentów."

Kilka mitów na temat odchudzania

U wielu osób ważne jest też wsparcie psychologiczne podczas procesu odchudzania, ponieważ mają wiele ograniczających przekonań ("otyłość mam w genach") lub niewystarczającą silną wolę, by wytrwać w postanowieniu. Panuje też wiele mitów na temat odchudzania, którą mogą przysporzyć szkód, na przykład "stres odchudza", "odchudzanie jest drogie" czy "ostatni posiłek o godz. 18". Stres nie odchudza, ale powoduje nieprawidłowe trawienie pokarmów w Twoim organizmie. Kortyzol (hormon stresu) dodatkowo sprzyja przyrostowi tkanki tłuszczowej. U wielu osób sytuacja stresowa wywołuje większy niż zazwyczaj apetyt. Niektórzy zajadają stres, a inni nie mogą wtedy jeść w ogóle, ale gdy tylko emocje opadną - szybko zadrabiają. Czy odchudzanie jest drogie? To zależy. Owszem wizyty u specjalistów kosztują, ale za to są bardzo skuteczne. Możemy na początku spróbować odchudzać się na własną rękę i zacząć zwyczajnie od jedzenia prostych i zdrowych produktów, takich jak kasze, polskie owoce i warzywa, płatki zbożowe, kiszonki i strączki. Zwróćmy uwagę na to, że często dużo więcej pieniędzy wydajemy na różne przekąski i niezdrowe jedzenie. Czy to prawda, że nie można jeść po godz. 18? I tak i nie. To wszystko zależy od tego, o której godzinie kładziemy się spać. Ostatni posiłek powinniśmy spożyć dwie lub trzy godziny przed snem.

Komentarze (1)
Marysia

18.03.2019

W programie odchudzania w Pro-Familii w Rzeszowie spotkałam się z bardzo kompleksowym podejściem do pacjenta. Zespół specjalistów wykonał odpowiednią diagnostykę, indywidualną opracowaną dietę, wsparcie oraz zaoferował mi regularną aktywność fizyczną pod okiem profesjonalnych instruktorów. Jestem bardzo zadowolona z programu, ponieważ pomógł mi osiągnąć zamierzone cele. Specjaliści wytłumaczyli mi wiele mitów krążących po internecie dotyczących jedzenia i odchudzania, dzięki czemu już wiem co i jak powinnam robić. Serdecznie polecam

Adres IP: **.***.**.111

Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również