Zobacz również

Jakie są zasady zdrowego odżywiania?

Jakie są zasady zdrowego odżywiania?

Istnieje kilka zasad żywienia, których przestrzeganie zapewni nam lepsze zdrowie i samopoczucie.

 

Regularność

Najlepiej jadać między 3 a 5 posiłków dziennie, aby regularnie dostarczać organizmowi odpowiednią ilość energii, co przełoży się na dobre samopoczucie. Jeśli wolimy zjeść większe porcje to wystarczą nam 3 posiłki, natomiast gdy preferujemy mniejsze ilości to dodajmy w ciągu dnia 1 lub 2 przekąski. Ważne jest, aby nie podjadać pomiędzy posiłkami. Optymalna pora dla śniadania to do godziny po przebudzeniu, dla obiadu to środek dnia, pora największej aktywności, natomiast kolację należy zjeść 2-3 godziny przed snem.

Jak najmniej przetworzone produkty

Im wyższy stopień przetworzenia żywności, czyli im dalej od natury, tym gorzej dla naszego zdrowia. Z tego powodu wszelka żywność w proszku, dania gotowe, fast foody oraz wszelkie produkty z bardzo długą listą składników nie powinny w ogóle nas interesować. Dodatki, które producenci stosują do żywności i są one stworzone przez człowieka nie zostały nigdy dokładnie przebadane i nie jest wiadome jakie skutki przyniosą podczas długofalowego stosowania. Organizm może uznać je za ciało obce i może dojść do reakcji układu odpornościowego. Zdrowa dieta posiada jadłospis złożony z produktów bliskich naturze i nieprzetworzonych, z krótkim składem i wiadomego pochodzenia.

Warzywa to podstawa

Warzywa są bazą każdej zdrowej diety - źródłem witamin, składników mineralnych, błonnika i przeciwutleniaczy. Są one najzdrowszą grupą produktów spożywczych. Najwięcej wartości odżywczych mają, gdy są surowe, ale można je również jeść pieczone lub gotowane na parze czy w małej ilości wody. Proporcje spożycia owoców i warzyw powinny być jak 1:3.

Jedzenie owoców - 2 porcje dziennie

Owoce najlepiej jeść jako jeden posiłek w ciągu dnia, w innym mogą stanowić jedynie dodatek. Nie powinno się spożywać więcej niż 200-300 g owoców dziennie, ponieważ są one źródłem cukrów prostych. Owoce zawierają co prawda witaminy i błonnik, ale nie wolno jeść ich za dużo, ponieważ sprzyjają wyrzutom insuliny i wahaniom poziomu glukozy we krwi. Takie stany mogą mieć niestety konsekwencje zdrowotne. Owoce nie będę nigdy bezkarną przekąską (w przeciwieństwie do warzyw). Podjadanie owoców sprzyja w konsekwencji tyciu i odkładaniu się brzusznej tkanki tłuszczowej, co prowadzi w konsekwencji do chorób metabolicznych.

Co z tymi węglowodanami i tłuszczami?

Przez dłuższy czas propagowane było spożywanie węglowodanów w postaci produktów zbożowych, jako podstawowe źródło energii. Dziś, w czasach gdy mało się ruszamy i dużo siedzimy, węglowodany w każdym posiłku są niepotrzebne. Polecane są jedynie osobom, które ciężko pracują lub dużo trenują. Ograniczając węglowodany trzeba zastąpić je innym składnikiem energetycznym, czyli tłuszczem. W głównej mierze tyje się od węglowodanów, a nie od tłuszczów.
Ważne jest, aby dobierać dobre węglowodany, czyli spożywać produkty pełnoziarniste, z mąki razowej zamiast wysokooczyszczonej. Jeśli chodzi o pieczywo to najlepszym wyborem jest chleb żytni na zakwasie. Żyto jest dużo mniej zmodyfikowanym zbożem niż pszenica.

Pamiętajmy, że powyższe wytyczne są ogólne i jeśli chcemy mieć dietę dobraną indywidualnie do swojego stanu zdrowia i preferencji żywieniowych powinniśmy się udać do dietetyka, na przykład w Specjalistycznej Poradni Dietetycznej "REHAVITAE" w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna: